استانداردسازی اتاق سرور | راش بنیان مدرن پاژ

استانداردسازی اتاق سرور

Server room standardization

با توجه به کابردهای سرور های در مجموعه های متوسط و بزرگ، یک اتاق سرور ممکن است شامل 10 تا چند صد سرور باشد. سیستم هایی که در اتاق سرور قرار دارند معمولاً شامل اجزای اصلی CPU هستند و فاقد هر گونه نمایشگر یا دستگاه ورودی می باشند. همه آنها را می توان به طور مرکزی از طریق یک سیستم مدیر سرور که معمولاً در خارج از اتاق سرور یافت می شود، کنترل و مدیریت کرد.

اتاق‌های سرور عمدتاً برای اجرای برنامه‌های کاربردی سازمانی استفاده می‌شوند که به منابع محاسباتی عظیم در زمان اجرا نیاز دارند، مانند نرم‌افزارهای بانکی، موتورهای جستجو یا برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی.

هدف اتاق سرور ایجاد محیطی است که در آن سرورهای شما و در نهایت داده‌های شما محافظت و ذخیره شوند. شرکت‌ها در بسیاری از سناریوهای ذخیره‌سازی و حفاظت از داده‌ها قوانینی دارند که باید رعایت کنند. در ادامه به موارد ضروری که می بایست در محیط اتاق سرور در نظر گرفته شود اشاره می شود.

یازده مورد ضروری برای هر اتاق سرور

تجهیزاتی که برای یک اتاق سرور انتخاب می شود باید با نیازها و ویژگی های خاص مجموعه مورد نظرمطابقت داشته باشد. جدای سرورها، روترها، سوئیچ ها و کابل کشی، موارد ضروری دیگری نیز برای اتاق سرور وجود دارد، که می بایست به درستی طراحی و تعبیه گردد.

 1. امنیت فیزیکی و دسترسی کنترل شده

اتاق سرور می بایست دارای دسترسی محدود باشد و تنها افراد ذیصلاح مجوز ها و به عبارتی کلیدهای اصلی اتاق را داشته باشند. لذا ایجاد یک قفل مرکزی و هوشمند جز ملزومات اتاق سرور می باشد.

داشتن فضای مشترک اتاق سرور با دیگر دفاتر اداری به هیچ وجه توصیه نمیگردد زیرا علاوه بر خطری که دسترسی افراد متفرقه به داده ها ایجاد میکند، حضور باقی افراد و آلاینده های احتمالی آنها ممکن است مشکلاتی در تجهیزات ایجاد کنند. ایمن نگه داشتن اتاق سرور از نظر فیزیکی ضروری است و گاهی اوقات قانوناً مورد نیاز است. توجه به این نکته ضرووریست که اتاق‌های سرور ممکن است گاه به گاه با محصولات جدیدی که جایگزین محصولات قدیمی می‌شوند، تغییر پیدا کنند، بنابراین باید به گونه‌ای طراحی شوند که قابلیت توسعه برای آینده را داشته باشند.

 1. نظارت و کنترل های محیطی

شرایط محیطی می تواند  به تجهیزات موجود در اتاق سرور آسیب های جدی وارد نماید، آسب هایی جبران ناپذیر و  هزینه بر. بنابراین نظارت دقیق بر اتاق سرور می تواند از ایجاد یک مشکل محیطی جلوگیری کند. این نظارت شامل موارد زیر می باشد:

 • نظارت بر دما و تهویه مطبوع که فقط به آن اتاق اختصاص داده شده است (دما تحت هیچ شرایطی تغییر نکند)
 • مانیتورهای رطوبت
 • ردیاب های رطوبت برای نشت آب، ترکیدگی لوله ها
 • هشدار کاهش اکسیژن یا مانیتور ایمنی جهت کنترل اکسیژن
 • دوربین هایی برای تایید وضعیت اتاق از راه دور
 1. جریان هوا و تهویه

خنک کننده اتاق سرور به تهویه و جریان هوای مناسب نیاز دارد تا از گرم شدن بیش از حد تجهیزات جلوگیری کند و عملکرد آن را مطابق انتظار حفظ نماید چرا که دمای بیش از حد اتاق سرور می تواند باعث از کار افتادن تجهیزات شود. ( برای مثال ذوب اپوکسی در حرارت بالاتر از حد مجاز ) بنابراین حرکت هوا می تواند تجهیزات را در حالت بهینه تری نگه دارد.

 1. فناوری ایمن سیستم های اطفاء حریق

سیستم های اسپرینکلر سنتی و اطفاء حریق آب می تواند سرورها و تجهیزات الکترونیکی را از بین ببرد. لذا داشتن کپسول های آتش نشانی درجه بندی شده برای تجهیزات الکترونیکی راه حل بهتری برای مواجهه با این نوع از مشکلات است.

به طور کل ردیاب‌های دود و سیستم‌های اعلام حریق برای محافظت از اتاق سرور ضروری هستند،و در عین حال  اطمینان از عملکرد درست آن ها نیز امری حیاتی است که جهت اطمینان از آن می توان با کمک متخصصان مربوطه بازدیدهای دوره ای را از این تجهیزات به عمل آورد.

 1. سیستم مدیریت کابل

کابل های موجود در اتاق سرور باید کنترل شده و به نحو بهینه ای  بر اساس نقشه های از پیش طراحی مدیریت شوند. عموما این مدیریت کابل توسط قفسه‌های نردبانی ایجاد میشود که جز کاربردی از تجهیزات اتاق سرور است.

همچنین برچسب زدن کابل‌ها در هر دو طرف می‌تواند کمک شایانی در صرفه جویی زمان و هزینه داشته باشد. که این نیز از نیارهای اولیه ی کابل کشی اتاق سرور است.

 1. محافظت تجهیزات و رک های سرور

رک های موجود  در اتاق سرور می بایست روی زمین پیچ شود یا در جای خود محکم باشد و در کل  از واژگونی آن جلوگیری شود.

برای اطمینان بیشترهیچ گونه کفپوش الیافی و یا فرش و موکت نیز در طراف رک  و دستگاههای مربوطه به کار نمیرود و در صورت نیاز به وجود مبلمان، می بایست روی سازه های محکم و روی دیوارهای اتاق ثابت شوند.

 1. کفپوش مناسب

عموما برای کاهش خطر آتش سوزی و حفظ امنیت محیطی اتاق سرورنباید دارای فرش باشد. و تنها در موارد ضروری می توان از فرش های ضد الکتریسیته ساکن  استفاده کرد چرا که کفپوش های عادی باعث ایجاد استاتیک می شوند و این اتفاق نباید در اتاق سرور رخ دهد.

 1. منابع انرژی اضافی و پشتیبان

امروزه، بخصوص در کشور ما ایران،شبکه های برق در معرض نوسانات، خاموشی ها و قطعی های متعددی هستند .یکی از راه حال های موجود استفاده از سوئیچ انتقال خودکار (ATS) است که می تواند برق مورد نیاز را به مدار تحویل نماید.

منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) زمان کافی را برای ذخیره داده ها و خاموش شدن ایمن برای جلوگیری از خرابی و از دست دادن داده ها را به سرور می دهد. و همچنین در صورت استفاده از ژنراتور ، یو پی اس می تواند تا زمانی که ژنراتور روشن و شروع به کار کند نیز برق مصرفی را تامین نماید.

 1. مرزبندی یا DMARC Point

نقطه مرزی یا DMARC جایی است که مسئولیت شرکت مخابراتی به پایان می رسد. تعریف نقطه مسئولیت کسب و کار به عیب یابی سریع و حل مشکلات یا ارتقاء کمک می کند.

 1. آمادگی اضطراری و طرح های پشتیبان گیری از داده ها

نمی توان گفت چه زمانی ممکن است یک موقعیت اضطراری برای سرور و تجهیزات مربوط به آن پیش آید بنابراین با توجه به این هر مجموعه نیاز دارد سیستم پشتیبان گیری منظم و اصولی با قابلیت برنامه ریزی داشته باشد.

بخشی از این فرآیند آموزش افراد و کابران ذیربط می شود تا بتوانند در فرآیندشتیبان گیری و حفظ اطلاعات موثر باشند.

چرا تیم راش را برای تجهیز و استانداردسازی اتاق سرور مجموعه خود انتخاب میکنید:

مدیریت داده ها و نگهداری از اتاق سرور می تواند برای هر کسب و کاری پیچیده باشد. تشخیص نیازها و ضروریات مورد نیاز مجموعه شما، باید براساس تخصص و علم مربوط به آن باشد.

اگر کسب و کار شما به دسترسی و کنترل داده به صورت ثابت و آپتایم نیاز دارد، بایستی از یک تیم ی حرفه ای برای پشتیبانی اتاق سرورکمک بگیرید، تیم راش با تجربه چندین ساله در ارائه این خدمات توانسته طرح ها و برنامه های خاص و بروزی را در زمینه اجرا و  تجهیز اتاق های سرور به کار ببندد.

این امر نه تنها امنیت و اطمینان از عدم از دست رفتن داده ها را به همراه دارد بلکه در  زمان و هزینه شما صرفه جویی نیز میکند.

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

راش بنیان مدرن پاژ

لینک های مفید

راش بنیان مدرن پاژ

فعالیت خود را در سال 1394 با جمعی از  مهندسین و کارشناسان خلاق آغاز کردیم و برای مجموعۀ کاریمان نام تجاری «راش (Raush)» را برگزیدیم تا یادآور اهداف و آمال هایمان باشد. 
***********
مهندسین راش با بهره گیری از فناوری های نوین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و با اتکا به رشد و پیشرفت علمی ـ تخصصی تیم خود توانسته است نقشی موثر، تخصصی و کارساز در ارائه خدمات مذکور داشته باشد.

راه های ارتباطی

91003863 51(98+)

3863 3878 51(98+)

0494 597 938(98+)

instagram youtube telegram pinrtest aparat

شبکه های اجتماعی

resume
home
calc
user_panel