اینترنت5G-رکورد سرعت اینترنت در جهان شکسته شد اینترنت5G نسل جدید اینترنت

رکورد سرعت اینترنت در جهان شکسته شد

اینترنت پر سرعت فیبر نوری

رکورد سرعت اینترنت در جهان شکسته شد .اینترنت5G.

محققان توانستند که رکورد تازه‌ای را در زمینه سرعت‌ی اینترنت ثبت کنند. آن‌ها توانستند به سرعت اینترنت ۱۷۸ «ترابیت بر ثانیه» (Tb/s) برسند. اینترنت5G.

این سرعت اینترنت به قدری زیاد است که با آن می‌توان تمامی فیلم‌های موجود در «نتفلیکس» (Netflix) را در کمتر از یک ثانیه دانلود کرد. در این زمینه مهندسان انگلیسی در حال همکاری با مهندسان ژاپنی هستند. تا نهایتا با استفاده از روش‌های جدیدی، قبل از وارد شدن نور به فیبر‌های نوری آن را به‌گونه‌ای تغییر دهند. که پهنای باند انتقال اطلاعات در آن به شکل خیره‌کننده‌ای افزایش یابد.

این سرعت جدید اینترنت به قدری سریع است که ۱۷۸۰۰ بار سریع‌تر از حداکثر سرعت اینترنتی است. که هم اکنون کاربران می‌توانند دریافت کنند. در کشور‌هایی مانند ژاپن، آمریکا و نیوزلند کاربران می‌توانند که از اینترنت با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه (Gb/s) استفاده کنند. حتی ناسا با وجود بهره‌مندی از سرعت اینترنت ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه توان رقابت کردن با این سرعت جدید اینترنت را ندارد.

علاوه بر این‌ها، دستیابی به این سرعت اینترنت، آزمایش‌های چند ماه در استرالیا را بی‌ارزش می‌کند. محققان استرالیایی با استفاده از تراشه‌های فوتونی توانسته بودند به سرعت چشمگیر ۴۴ ترابیت بر ثانیه برسند.

رکورد قبل از سرعت اینترنت 5G

رکورد قبلی سرعت اینترنت که محققان ژاپنی با سرعت ۱۵۰ ترابیت بر ثانیه به آن دست یافته بودند، شکسته شد. سرعت جدید با افزایش ۲۰ درصدی.

یکی از محققان برجسته‌‌ی این پژوهش، Lidia Galdino، در رابطه با دستیابی به این سرعت اینترنت می‌گوید. «در حال حاضر برخی از مراکز اطلاعات ابری می‌توانند اطلاعات را با سرعت ۳۵ ترابیت بر ثانیه انتقال دهند. در این پژوهش ما با کار کردن بر روی بازدهی زیرساخت‌های موجود و استفاده‌ی بهتر از فیبر‌های نوری، توانستیم که پهنای باند را به رقم خیره کننده‌ی ۱۷۸ ترابیت بر ثانیه برسانیم.»

محققان در حال کار بر روی اینترنت پر سرعت

برای رسیدن به این سرعت مهندسان دانشگاه لندن و موسسه‌های تحقیقاتی Xtera و KDDI تکنولوژی جدیدی را ایجاد کرده‌اند. که می‌توان با استفاده از زیرساخت‌های موجود فیبر نوری به انتقال حجم بسیار زیادی از اطلاعات پرداخت. اینترنت5G.

آمازون هم وارد عرصه‌ ی اینترنت ماهواره‌ ای سراسری می‌ شود.

بسیاری از زیرساخت‌های موجود در انتقال اطلاعات با استفاده از فیبر نوری، هم اکنون از فرکانس ۴٫۵ ترا هرتز (THz) پشتیبانی می‌کنند. تکنولوژی‌های جدید باعث شده‌اند که این فرکانس به عدد ۹ ترا هرتز برسد. تکنولوژی ارائه شده توسط این تیم تحقیقاتی فرکانس زیرساخت فیبر نوری را به عدد بسیار زیاد ۱۶٫۸ ترا هرتز رسانده است.

برای رسیدن به این حجم از انتقال اطلاعات، محققان این پژوهش با استفاده از تغییراتی که در الگوهای ترکیب سیگنال‌ها با یکدیگر ایجاد کرده‌اند. توانستند اطلاعات بسیار بیشتری را به وسیله‌ی فیبر نوری انتقال دهند.

این تغییرات صورت گرفته در الگو‌های ترکیب سیگنال‌ها به گونه‌ای انجام شده‌اند. که با وجود انتقال این حجم از اطلاعات، طول موج‌های نور هیچ‌گونه تداخلی با یکدیگر ندارند. الگوهای ترکیب سیگنال‌ها از جمله پارامترهایی هستند که تغییر آن‌ها منجر به تغییر فاز، میزان روشنایی و تغییر در پلاریزاسیون طول موج‌ها خواهد شد. با ترکیب کردن «تقویت کننده‌های» (Amplifiers) مختلف و ساختن یک مجموعه «چندگانه» (Hybrid) این کار انجام شده است.

بهترین خبر

شاید بهترین خبر درباره‌ی این پژوهش این باشد که در بسیاری از نقاط جهان هم اکنون شاهد استفاده از فیبرهای نوری برای انتقال اطلاعات هستیم. با توجه به این موضوع، از این تکنولوژی جدید می‌توان به راحتی در زیرساخت‌های موجود استفاده کرد. برای انجام این کار به جای انجام تغییرات بنیادی در کل شبکه‌‌ی انتقال اطلاعات مانند تعویض کابل‌‌ها، می‌توان تنها با ارتقای تقویت‌کننده‌ها در هر ۴۰ تا ۱۰۰ کیلومتر به این پهنای باند بسیار زیاد دست یافت.

نتایج این تحقیق جدید در مجله علمی IEEE Photonics Technology Letters چاپ شده است.

 

منابع: New Atlas digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram youtube telegram pinrtest aparat

شبکه های اجتماعی

resume
home
calc
user_panel